Min idé på Lottatech.se – ett integralt samhälle
May 27th, 2010 | Posted by in PersonalAlliansfrittsverige har, förutom att remixa Centerpartiets reklamfilm även skapat sajten Lottatech.se där de ber användarna reda ut vad Lottas lilla kub står för. Filmen handlar (för er som inte sett den) om en fiktiv entreprenör vid namn Lotta som drömmer om att utveckla en idé som representeras av en lite kub med fyra rutor.
Eftersom jag ÄLSKAR fyrfältare kan jag förstås inte låta bli. Min idé är ett samhälle där alla fyra sätten att förtjäna sitt uppehälle är lika uppmuntrade och uppskattade, även om det alltid kommer att vara olika många människor och olika nivåer på ersättningen för att engagera sig i något av dem.
De fyra sätten att förtjäna sitt uppehälle jag syftar på är:
1. Sälja sin tid, muskler och hjärna (slavar, anställda och konsulter t ex)
2. Sälja frukten av sådant arbete (gammeldags knallar, säljare, självägande bönder etc)
3. Äga företag som säljer sånt som folk vill köpa (entreprenörer, aktiva aktieägare etc)
4. Finansiera uppstart och tillväxt av sådana företag (affärsänglar, riskkapitalister etc)
Fram till informationssamhället var partiväsendet till stor del uppdelat mellan dessa olika grupper. I det nya samhället som är i full färd med att formas nu är det som förenar inte vilket sätt att man förtjänar sitt levebröd på, utan om man är för eller emot fritt utbyte av information (yttrandefrihet) och fritt utbyte av tjänster och produkter (näringsfrihet). Fri rörlighet i största allmänhet faktiskt. Och det största smörjmedlet för att saker ska kunna röra på sig snabbt och enkelt är Internet.
I ett sådant samhälle går skiljelinjen ofta på tvären genom alla partier, det finns folk från både vänster och höger som tänker och lever efter dessa värderingar. Värderingar som alltså i grunden handlar om t ex staters möjlighet att kontrollera vad folk får säga, tycka och tänka eller om gemensamma tillgångar ska användas för att skydda anställningar i branscher som inte kan stå på egna ben eller frigöras för att ge spirande nya företag och teknologier en vitamininjektion såsom i t ex mikrofinansieringsprojekt betalade av privatpersoner.
Och förvänansvärt ofta är det just på Internet, i remixkulturen, som det om man skrapar på ytan är just de här gemensamma värderingarna dyker upp. Där människor skapar kul och/eller nyttiga webbsajter, sprider information om skumrask och övergrepp eller rekommenderar eller varnar varandra för produkter och företag eller helt enkelt skapar fantastisk konst av hela klabbet.
Kombinationen människor som vill något och ett fritt Internet är helt enkelt fantastisk!
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 You can leave a response, or trackback.

