Cecilia B. Jonsson – en typisk modebloggerska?
July 25th, 2007 | Posted by in UncategorizedNu har jag utvecklat en metod för att analysera personlighetstyper ur texter. Syftet är att inte bara analysera vem som tycker vad i bloggosfären – utan även ge ledtrådar till VARFÖR de tycker som de gör!
Jag har testat att analysera Expressens moderedaktör Cecilia B. Jonssons inlägg Klocka på!. Jag fick fram att textens stil motsvarar temperamentet Traditionalisten (Dr. Keirsey´s Guardian) vilket stämmer med beskrivningen:
…tireless
in their attention to the details of furnishing goods and services. They
make excellent chairpersons in charge of social events…rather self-conscious, that is, highly sensitive to what others think
of them…They
are quick to like and dislike-and don’t mind saying so-tending to put on
a pedestal whatever or whoever they admire,
Den specifika personlighetstyp som texten speglar (OBS! Inte nödvändigtvis Cecilias typ, men en av hennes roller eller personor) är Myers-Briggs Relationsbyggaren (The Caregiver). Det som driver den typen är att uppskattas för den de är och vad de ger. Alla har vi delar av alla drivkrafter, men en är oftast mer dominerande. Jag till exempel drivs främst av att uppskattas för min kompetens
.
Om vi utgår från att Cecilias sätt att skriva på Modebloggen är representativt för de flesta framgångsrika modebloggar kan vi dra intressanta slutsatser om modebloggarens typiska persona. Är t ex modebloggens persona en slarvig och bekymmersfri typ eller en vän av ordning?
The ESFJ takes their responsibilities very seriously, and is very dependable.
They value security and stability, and have a strong focus on the
details of life. They see before others do what needs to be done, and do
whatever it takes to make sure that it gets done.
Man kan även få konkreta kommunikationsråd baserat på kunskap om personan. Enligt Paul.D.Tieger och Barbara Barron-Tieger fångar man en Relationsbyggares uppmärksamhet lättast genom att be om en hjälpande hand, berätta hur man känner om något eller be om ett råd i en moralisk fråga. Igen, alla har vi något av allt i oss, men även vad som fångar vår uppmärksamhet lättast skiljer sig åt. Min uppmärksamhet fångar man t ex lättast genom att be om en lösning på ett mycket komplext problem som behöver en helt unik angreppsvinkel, nått nytt och nåt innovativt.
Så, med kunskap om en bloggs persona kan man både hitta rätt blogg för rätt samtal och dessutom få lite hjälp att synas i mejl-boxen. Har vi då löst gåtan om människosjälens konfiguration? Nja, några disclamers är på sin plats;
Yngre människor är OFTAST lättare att typbedöma än äldre.
Människan är komplex. På riktigt. Personlighetsyp enligt Myers-Briggs eller Temperament enligt Keirsey endast fångar konturerna av en persons hela spännvidd – för en välfungerande individ väljer hur den ska agera efter situationen och behärskar hela skalan av funktioner och attityder som beskrivs. Grundantagandet är att vi människor föds med en preferens (föredrar) för att agera på ett visst sätt. På samma sätt som vi föds höger eller vänsterhänta, men föredrar att använda den ena och därför med tiden får mer erfarenhet och skicklighet av den ena.Vad som är TYPISKT för oss. Med ålder och erfarenhet brukar välfungerande individer utveckla större färdigheter i att använda hela sitt register och att lära sig att anpassa sig till situationen. Yngre människor är därför OFTAST lättare att typbedömma än äldre.
Metoden analyserar en av skribentens personor, inte nödvändigtvis skribentens "kärn"-persona
Cecilia B Jonsson är som journalist en erfaren skribent och kan anpassa sin kommunikationsstil efter syftet med texten. Därför kan inte bloggens persona antas vara samma som hennes egna föredragna personlighetsyp. Genom att göra ett MBTI-test kan hon ta reda på sin bäst passande personliga MBTI-typ. I många fall har en och samma person flera bloggar som avspeglar den faktiska personens olika personor. När man har en blogg väljer man dock mer eller mindre medvetet ut vilka ämnen och texter som passar till just den aktuella bloggen – dvs vad som passar DEN personan. Att analysera en bloggtext säger inte nödvändigtvis något om personen som skrivit bloggen – men däremot något om en dennes personor. Bloggen kan ses som en av personens personor på samma sätt som t ex de olika personorna på jobbet, i familjen och bland kompisarna. Min uppfattning är att den verkliga personens typiska kommunikationsstil och typ skiner igenom genom t ex hur väl (obehindrat, flytande etc) man skriver om olika ämnen som ligger närmre eller längre från personens främsta intressen.
Kommunikationsstilen påverkas av vårt tillstånd (vilket talar för analys av bloggar)
Vårt språk och vårt kommunikationsstil i en bredare bemärkelse påverkas av vårt psykologiska tillstånd. Vi både skriver, pratar och för oss olika beroende på om vi är trötta, arga, glada, stressade eller försvarar oss etc. Ju lugnare vi är desto mer energi lägger vi på att göra våra texter läsvärda för olika personer, strukturera, förkorta eller skriva om vilket alltihop suddar ut textens "typiskhet". Ju snabbare och mindre noggrant vi skriver desto tydligare blir de typiska dragen dock. Bloggar är därför troligen betydligt bättre underlag för typanalys än t ex PM på jobbet där de flesta anstränger sig för att verka seriösa (anpassa sig efter chefens kommunikationsstil och typ?) eller uppsatser och tidningsartiklar.
Med dessa disclaimers i ryggen är typanalys av bloggar och andra texter på Internet ett sätt att identifiera och lära känna sina målgrupper deras åsikter, drivkrafter och attityder.
Det vill säga; inte bara vilka som tycker vad – utan även VARFÖR!
You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 You can leave a response, or trackback.
